YENİ ADLİ YIL TÖRENLE AÇILDI

YENİ ADLİ YIL TÖRENLE AÇILDI

2019-2020 adli yılı, 2 Eylül Pazartesi günü düzenlenen törenle açıldı. Yeni adli yıl açılış töreni valilik binası önündeki Atatürk anıtına çelenk bırakılmasıyla başladı. Törene Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Cumhuriyet Başsavcısı Ergün Yılmaz, Baro Başkanı Müjdat İlhan, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, ilçe belediye başkanları, hakim, savcı ve avukatlar katıldı. Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Yılmaz, törendeki konuşmasında yeni adli yılın ülke ve millete adalet ve huzur getirmesini diledi. Yılmaz, yargının sağlıklı ve hızlı ilerlemesinin hukuk devletinin güvencesi olduğunu belirterek: “Toplumlarda en büyük güveni her şeyin sonunda adil bir mahkemenin bulunabileceği inancı sağlar. Zira hukuk bir gün mutlaka herkese lazım olur. Kimin suçlu kimin suçsuz olduğunu, kimin haklı kimin haksız olduğunu tespit etmek ve suçlu veya haksız olan kişilere yasanın öngördüğü yaptırımları uygulamak, yargıya ait bir görevdir.

Herkesin hukuk devleti olmanın doğal sonucu olan bu kurala saygılı olması gerekir. Kağıdı vicdan, kalemi akıl, mürekkebi ise yüksek karakter olan adaletin millet vicdanında daha fazla itibar gördüğü, evrensel değerleriyle vatandaş ile devlet arasındaki güven köprüsünün sağlam bir ayağı olduğu bir adli yıl olması dileğiyle yeni adli yılı kutluyorum” dedi.

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan ise törende Atatürk anıtına çelenk sundu ve yargıda yaşanan sorunların yeterli eğitim almamış eğitimcilerden kaynaklandığına dikkat çekti. İlhan yaptığı konuşmada: “Hızla açılan hukuk fakültelerinde yeterli eğitim almamış eğitimciler maalesef öğrenci yetiştiriyor. Avukatlık mesleğinin yargı içindeki etkisi de bu kalitesiz eğitimden dolayı maalesef azalmaktadır. Bu sebeple okullardaki hukuk eğitimi mesleğimiz açısından oldukça önemlidir” dedi.

Bir cevap yazın