DENİZLİ’DE SALI’YI CUMARTESİ YAPAN ADAM TAHA!

“İNSAN ALÇALDIKÇA YÜKSELİR”

Denizli gecelerinden tanıdığımız, sahnesiyle davetlilerine doyasıya eğlence ve doyumsuz bir müzik ziyafeti veren isim o Taha…

Keyifli sahnesi ile Denizli’de Salı gecelerinde sahne aldığı mekanda Cumartesi gecelerinin yoğunluğunu yaşatan Taha Denizli’yi ve Denizlilileri çok seviyor. Denizlililerinde severek dinlediği ses sanatçısı Taha ile samimi bir röportaj gerçekleştirdik.

Samimi ve mütevazi duruşuyla Denizlililerin kalbini kazanan Taha Ayhan kimdir? Siz değerli okurlarımız için başarılı ses sanatçımızı tanıyalım önce. 1984 Ankara doğumlu. Annesi Karadenizli, baba Azeri, ailesi Ankara’da yaşıyor.  1 abisi 1 ablası olan Taha Aydın evin son çocuğu. Selçuk Üniversitesi Turizm Otelcilik Bölümüne 2004’de girmiş  iki yıl bu eğitimini tamamladıktan sonra. 2006’ yılında da Selçuk Üniversitesi Konservatuarı Klasik Türk Müziği Bölümü’nü kazandı. 2012 yılında mezun oldu. Okulun bitmesiyle Denizli’den gelen iş teklifi üzerine Denizli’de yaşamaya başladı. Şimdi ise Kuşadası’nda yaşıyor.

Müzik hayatına 6 yaşında bağlama kursuna giderek başlayan Taha Aydın, orgla devam etti. Okul hayatı boyunca bütün bayramlarda da şarkı söylettiklerini söyleyen Taha, “Aileme ilkokul öğretmenim Taha’yı konservatuar okutun dermiş. Öğretmenimin dediği gibi oldu ve konservatuar mezunu oldum. Sevdiğim işi yapıyorum ve bundan büyük keyif alıyorum “ dedi.

Müzik hayatınızda kaçıncı yılınızdasınız ve nerelerde sahne alıyorsunuz?

Üniversite yıllarımda sahne almaya başladım. Okul hayatından sonra Denizli’den iş teklifi geldi ve bir işletmede hafta’nın 4 günü sahne almaya başladım. 1 buçuk yıl Denizli’de yaşadım. Daha sonra Kuşadası’ndan teklif geldi ve şimdide orada yaşıyorum daha çok orda sahne alıyorum. 1 gün Denizli, 4 gün Kuşadası ve 2 gün Bursa’da sahne alıyorum. Ara sırada İstanbul’da sahnelerim oluyor. Neredeyse her gün bir şehirde sahnedeyim.

Bu tempo sizi yormuyor mu?

Aksine yeni insanlar görmek, yeni ortamlarda sahnede olmak beni daha çok enerjik kılıyor. Sevdiğim işi yapıyorum ve yoğun olmak enerjimi tüketmiyor aksine daha dinamik hissediyorum kendimi.

Bir albüm çalışmanız olacak mı?

Bir albüm çalışmam vardı aslında ama prodüksiyon sahibinin hastalanması sonucu ertelendi. 2016 yılında bununla ilgili çalışmalara devam edeceğim.

Albüm ve sahne almak dışında farklı hayaliniz var mı?

İleride kendi işletmemi açarak orada sahne alıp, işletmesini de kendim yapmak istiyorum. Bu düşünce beni çok heyecanlandırıyor.

Bu düşünceniz ne kadar sürer peki?

3-5 sene belki daha erken bilemiyorum her anda olabilir sürprizlerle doluyum. Bunu da Denizli’de düşünüyorum. Çünkü Denizli’de çok ciddi bir seven kitlem var. Denizli’yi ben de çok seviyorum. Denizli’de kendimi evimde gibi hissediyorum. Denizlililer çok doğal, sıcakkanlı ve samimi insanlar o yüzden işletmemi Denizli’de açmayı düşünüyorum.

Sanatınız ve hayatınıza ailenizin tepkisi nasıl?

Sonuna kadar destekçilerim onlar benim, onların desteğiyle ilk bağlama kursuna gittim Konservatuar okudum. Şuanda ailem hala destekçim.

Ailenizde müziğe ilgisi olan var mı?

Ailemde herkesin sesi çok güzeldir. Sesimin güzelliği de ailemden geliyor galiba genetik bir şey J

Peki sizin dışınızda müzikle ilgilenen var mı?

Yok hayır. Herkesin sesi çok güzel ama sadece müziği meslek olarak yapan benim.

Müzik anlayışınızdan bahsedelim birazda. Ne tarz müzik seversiniz?

Her müziği dinlerim ve her türlü müzikte söyleyebilirim. Günceli ve gündemi takip ederim yeni çıkan albümleri alırım. Araştırmacı olmam her konuda müziğe hakim olmamı sağlıyor. Repertuarımın da geniş olması buna bağlı. Meslektaşlarımın da bence eksik tarafı bu.

Bu başarının sebebi ne peki? Denizli’de her Salı burada bir mekandasınız ve hafta arası olmasına rağmen Cumartesi günü gibi kalabalık oluyor bunun sebebi ne peki sizce?

Çünkü eğlenmeye gelenleri müşteri olarak görmüyorum.  Sanki evime gelmişler gibi. Kimin ne yiyip  içtiğiyle ilgilenmiyorum.  Her davetlimle bir arkadaşım gibi ilgileniyorum.

Denizli’de daha fazla sahne almak iste misiniz?

Var aslında teklifler ama ben sevenlerimi sıkmak istemiyorum. Sevenlerim beni özlesin istiyorum yüzümü eskitmek istemiyorum.

Müzik dışında bir iş yapsanız ne iş yapardınız?

Güzellik uzmanı ya da kuaför olmak isterdim.

Günlük hayatınız nasıl geçiyor peki? Nasıl bir yaşamınız var?

Evcimenimdir. Evde zaman geçirmeyi çok seviyorum. Özelliklede evin mutfağında zaman geçirmek büyük keyif benim için. Yemek yapmak konusunda da becerikliyimdir. Evime gelen misafirlerime bir birinden lezzetli sunumlar yaparım. Onun dışında müzik dinlerim yeni çıkan albümleri dinlerim ve sektörümüze dair araştırmalar yaparım. Her tarzdan müzik olabilir bu ilgimi çeken her tarzı dinlerim ve araştırırım.

Bir enstrüman çalıyor musunuz?

Evet. Piyano, bağlama, kanun ve lavta

Söz yazmak ya da beste yapmak gibi bir düşünceniz var mı?

Geleceğime dair yaptığım yatırımlarım var tabi 2016 yılında… Sevenlerim beni beklesin. Sürprizlerim var bu konuda.

Hobileriniz nedir?

Alışveriş yapmayı çok seviyorum. Kişisel bakımıma özen gösteririm bu konuda araştırmalar yapıp uygulamayı seviyorum. Dışarıda görüştüğüm çok fazla arkadaşım dostum yoktur benim. Onlarla görüşmekten büyük keyif alırım.

Bu kadar efor sarf edilen bir iş yapıyorsunuz. Peki nasıl besleniyorsunuz. En sevdiğiniz yemek ne mesela?

Et ve et ürünlerini çok seviyorum. Etçilim biraz fakat salatayı yeşilliği de çok severim. Olmazsa olmazımsa acı ve turşu. Sağlıklı kalmamda en büyük etkense düzenli uyku. Gece hayatında çalışıyorum fakat sigara kullanmıyorum. Bunlarda sesimin sağlıklı kalmasını sağlıyor.

Türkiye’de müzik sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Benim alanımda yanı gece hayatında sahne alan kişilerden bahsedersek herkes sahneye çıkıyor eğitimi olanda olmayanda, sesi güzel olanda olmayanda sahneye çıkıyor. Bu iş pişmeyle alakalı yani önce kendini geliştirmen gerekiyor. Ben pat diye sahneye çıkmadım. Çok kişiyi izledim ve hepsinden bir şeyler kaptım. Bu bende bir zenginlik yarattı. Bu işi yapmak istiyorsan ilk önce sahneden geçeceksin. İşin mutfağının sahne olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında Türkiye’de insanlar şuanda albüm yaparak para kazanmıyor maalesef. Daha çok canlı performanslar ve konserlerle para kazanabiliyor. Bu sebeple albüm çalışması öncesi sahne alarak kendini geliştirdiysen sorun yaşamıyorsun.

Örnek aldığınız sevdiğiniz sanatçı ya da sanatçılar var mı?

Gökhan Sezen’in sesini çok beğenirim ve benim idolümdür. Duruşuyla, asilliğiyle, kalitesiyle örnek alınacak bir insan varsa da Tarkan’dır. Onun tavrını çok beğenirim. Her zaman güzel işler başarır.

Denizli’de sahne alan meslektaşlarınızla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Hepsi kendi dalında daha iyi ve güzel. Çünkü hepsinin tarzı farklı ve kendi tarzlarında iyi performans sergiliyorlar. Onlar kendi dallarında başarılı, bende kendi dalımda farklıyım ve başarılıyım. Beni de ben yapan bu zaten.

Sizi Denizli’de 5 yıl önce tanıdık, o günde şuan ki halinizdeydiniz. Aradan zaman geçti daha başarılısınız fakat duruşunuzda bir değişme olmadı. Bunu neye bağlıyorsunuz peki?

İnsanların enerjisi beni besliyor. Müzikal anlamda hep günceli takip etmem ve repertuarımı geniş tutmam başarı ivmemi yükseltiyor. Ben kompleksli biri değilimdir. Kendine güveni olan insanın kompleksi ve polemiği olmaz. Kimseyle bir yarışım yoktur. Çünkü kendimi biliyorum. Her zaman söylediğim şey  “İnsan alçaldıkça yükselir.”  Yani ne kadar mütevazi, doğal ve içten olursan o kadar değer kazanırsın. Benim hayat felsefemde bu oldu.

Bir cevap yazın