HAZİRANDA ÇİFT HANELİ İHRACAT ARTIŞI

ayı ihracat rakamları Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklandı. Ülkemiz ihracatı haziranda yüzde 15,8artarak13,5 milyar USD oldu. Denizli ve DENİB ihracatında da geçen yılın aynı dönemine kıyasla çift haneli ihracat artışları yaşandı. Haziran ayında, TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı yüzde 19,7 yükselişle 247 milyon USD olurken, DENİB üyelerince yapılan ihracat ise yüzde 20 artışla 183 milyon USD olarak gerçekleşti.

Mayıs ayında DENİB ihracatı 126 milyon USD olarak kaydedilmişti. Birliğimiz üyelerince haziranda yapılan ihracatın mayıs ayına kıyasla da yüzde 45’in üzerinde artması, Covid-19 salgınının ihracatımız üzerindeki etkilerinin giderek azaldığını gösteriyor. Bu noktada, yaşadığımız olağanüstü süreç boyunca mücadele azimlerini kaybetmeyen ve ilimiz ihracatına katkılarını sürdüren ihracatçılarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

DENİB’DEN 154 ÜLKEYE İHRACAT

Daha önceki değerlendirmelerimizde haziran ayıyla birlikte birçok ihracat pazarımızın normalleşme sürecine girmesinin ihracat taleplerinde ivmelenmeye yol açacağını belirtmiştik.Haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendirdiğimizde, en önemli ihracat pazarlarımızda güçlü artışlar yaşandığını ifade edebiliriz.

Birliğimiz üyeleri tarafından haziranda İngiltere’yegerçekleştirilen ihracat yüzde 13 artışla 25,6 milyon USD, Almanya’ya yüzde 51 artışla 25,5 milyon USD, ABD’ye yüzde 55 artışla 16,1 milyon USD, Fransa’ya yüzde 34 artışla 11,1 milyon USD oldu. Yılın ilk yarısında ise toplam 154 ülkeye ihracat gerçekleştirildi.

LOKOMOTİF SEKTÖRLERİMİZDE GÜÇLÜ ARTIŞ

Bilindiği gibi ilimiz ihracatında tekstil ve konfeksiyon her ne kadar en önde gelen sektör olsa da; elektrik-elektronik, madencilik, makine ve aksamları gibi sektörler de ihracatımızda önemli rol oynuyor. Haziran ayında tekstil ve konfeksiyon sektöründe yaşanan yüzde 23,2 oranında artışın yanı sıra, madencilik sektörü yüzde 73,4, makine ve aksamları sektörü yüzde 41,7, elektrik-elektronik sektörü yüzde 31,50 oranında ihracat artışlarına imza attı.

Yılın ikinci yarısında haziran ayıyla birlikte yakaladığımız ivmenin devamını ve iyi başladığımız 2020’yi, hedeflerimiz doğrultusunda yine iyi bir noktada bitirmeyi umuyoruz.

Saygılarımla,

Hüseyin Memişoğlu

DENİB Başkanı

Bir cevap yazın