İhracatımız Hazirandan Beri Artıyor

Denizli İhracatı Bir Kez Daha Rekor Kırdı

Kasım ayında Denizli ihracatı bir kez daha rekor kırdı. TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı yüzde 24,3 artışla 335 milyon USD oldu. Böylelikle, Denizli ihracatında üst üste 3. ayda da aylık bazda en yüksek seviyeye ulaşıldı. Denizli ihracatı eylül ayında 323,5 milyon USD, ekim ayında da 330 milyon USD ile rekor kırmıştı.

DENİB üyeleri tarafından kasımda gerçekleştirilen ihracat ise yüzde 9,3 artış ile 241 milyon USD’ye ulaştı.

Mayıs ayının sonu itibariyle, Ocak-Mayıs aylarını kapsayan dönemde ihracatımızdaki azalış yüzde 20 seviyelerindeydi. Ancak sektörel çeşitliliğimiz ve ihracatçılarımızın dinamik yapısı sayesinde, dünya piyasalarındaki belirsizliği lehimize çevirerek pandeminin ihracatımız üzerindeki olumsuz etkisini giderdik.

Kasım ayıyla birlikte de, ihracat artışımız üst üste 6. ayına taşınmış oldu. Tüm dünyada ikinci dalganın ve kısıtlamaların yaşandığı bu dönemde ihracatımızın yükseliş ivmesini güçlü bir şekilde sürdürmesi, bizi hedeflerimize bir adım daha yaklaştırdı.

Pandemi etkisinin yoğun olarak hissedildiği mart, nisan ve mayıs ayları haricinde yılın geri kalan 8 ayının tamamında ihracatımız arttı. Ocak-Kasım döneminde Denizli ihracatındaki azalış yüzde 2,4 olarak gerçekleşti. Aralık ayı ihracatıyla da, 2020 yılını 2019 yılındaki ihracat değerimizin çok yakınlarında bir noktada kapatacağımızı öngörüyoruz.

Farklı Sektörlerden 171 Ülkeye İhracat

          Denizli İhracatçılar Birliği olarak, bilindiği gibi farklı sektörlerde üyelerimize hizmet vermeyi sürdürüyoruz. Ocak-Kasım döneminde, faaliyet alanımızda olan sektörlerin tamamı göz önüne alındığında 171 ülkeye ihracata imza attık. Geçtiğimiz ayki ihracatımızda öne çıkan ülkeler İngiltere, Almanya, ABD ve Hollanda oldu. Bu ülkelere yapılan ihracatımızdaki artış çift haneli seyretti. İngiltere’deki artış 43,3 milyon USD ile yüzde 33, Almanya’daki artış 29,6 milyon USD ile yüzde 16,5, ABD’deki artış 22,9 milyon USD ile yüzde 33,4 ve Hollanda’daki artış 12,9 milyon USD ile yüzde 23 olarak gerçekleşti.

            Kasım ayında lokomotif sektörlerimizde de güçlü artışlar yaşandı. Tekstil ve konfeksiyon sektörü ihracatımız yüzde 9 oranında artışla 129 milyon USD, kablo grubunun yer aldığı elektrik, elektronik sektörü ihracatımız yüzde 29 artışla 41 milyon USD, tarım sektörü ihracatımız yüzde 4,7 artışla 17,3 milyon USD, madencilik sektörü ihracatımız ise yüzde 44 artışla 13.7 milyon USD oldu.

Saygılarımla,

Hüseyin Memişoğlu

DENİB Başkanı

Bir cevap yazın