İl Başkanımız Bülent Nuri Çavuşoğlu’nun doğalgaz zamları ile ilgili açıklaması

Sanayide ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza yapılan zamlara tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Vatandaşlarımızı çok soğuk bir kış bekliyor” dedi.

İktidarın geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği denetimlerle zincir marketlere fahiş fiyat artışları nedeniyle ceza keserken; fiyatları daha da artıracak bir karara imza attığını savunan Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Sanayinin temel girdisi olan enerjiye yapılan fahiş zam; temel gıda ürünleri başta olmak üzere iğneden ipliğe bütün ürünlerin fiyatlarının daha da zamlanmasına neden olacaktır. Fahiş fiyat artışlarının nedeni iktidarın yanlış politikaları olduğu bir kez daha ortaya çıkarken; bu kararla henüz kara kış başlamadan zamlar yağmaya başlayacak. Sanayi ve elektrik üretim santrallerinin ana girdisi olan enerjiye yapılan zamlar; bütün sektörlerde domino etkisi yaratarak enflasyonu daha da artıracak. 2021 yılında sanayi doğalgaz tarifesine yapılan zammın etkisi kara kış aylarında etkisini gösterecek. Vatandaşlarımız yapılan son zamların faturasını; çarşı-pazarda ve market kasalarında aldıkları temel gıda ürünlerine yapılan zamlarla ödemek zorunda kalacak” ifadelerini kullandı.

Elektrik üretiminde ve sanayide kullanılan doğalgaza yapılan zamları değerlendiren Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Yılbaşından bu yana sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 115, Elektrik santrallerinde kullanılan doğalgaza ise yüzde 148,5 oranında zam yapıldı. Bu zamlarla sanayicimiz uluslararası piyasalarda rekabet edemez duruma gelecektir. Yapılan bu zamlar, üretim maliyetlerine ve dolayısıyla ürünlere yansıyacak, bu da enflasyonun daha da artmasına neden olacak, vatandaşlarımızın alım gücünü daha da düşürecektir. Elektrik maliyetlerinin artmasıyla elektrik zamları da kaçınılmaz olacaktır. Anlaşılan o ki vatandaşlarımız için bu kış çok zorlu geçecek” dedi.

Bir cevap yazın