İlçe Milli Eğitim Müdürleri Toplantısı Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici 2021-2022 eğitim-öğretim yılı çalışmaları değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mustafa Özevcimen, Hüseyin Başgün ve Ragıp Çelik,  İl Milli Eğitim Şube Müdürleri ile  İlçe Milli Eğitim Müdürleri katıldı.

Yüz yüze eğitimde 8 haftalık süreci geride bıraktıklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici konuşmasında “Salgın döneminde yüz yüze eğitimin başlaması adına  bakanlığımızın aldığı tedbirler doğrultusunda ilimizde de yaz dönemi tüm çalışmalarımızı tamamlamıştık. Eğitim-öğretimin devam ettiği süreçte de tedbirlerimizi üst düzeyde tutmaktayız. Tüm bu süreçlerin yönetilmesi ve devam ettirilmesindeki gayretlerinizden dolayı eğitim yöneticilerimize teşekkür ediyorum.

Bugün itibariyle ilimizde tüm sınıfları kapalı olan hiçbir okul bulunmamaktadır

Kovid – 19 tedbirleri ve dikkat edilmesi gereken hususlar, Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığının ilgili yazıları ve oluşturulan algoritmalarla okul müdürlüklerimizce titizlikle takip ediliyor. Başarılı bir süreç yönetimi ile yüz yüze eğitimin kesintiye uğramaması adına yönetici, öğretmen ve velilerimiz ilimizde  adeta seferber olmuş bir durumdadır.

Bakanlığımız okullarda tüm sınıf ve kademelere ücretsiz yardımcı kaynak desteği sağlamakta

Yardımcı Kaynaklar modülü ile okulöncesinden liseye kadar tüm öğrencilere yönelik kaynaklar Bakanlığımızca öğretmen ve öğrencilerimizin hizmetine sunuldu. Her ay yeni  binlerce kaynak soru  http://yardimcikaynaklar.meb.gov.tr adresinden yayınlanıyor.

Bakanlığımızın E-İzleme modülü yayında

8, 9 ve 10. sınıf öğrencileri için Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri alanlarında açık uçlu, çoktan seçmeli, doğru-yanlış, cümle seçimi, açılır menü, sürükle bırak ve çoklu seçim gibi farklı türlerde çalışma sorularını içeren, öğrencilerimizin gerçek yaşam durumlarını görmesini sağlayan simülasyonlar ile zenginleştirilmiş bir çalışma ortamı olan e-İzleme modülü aktif bir şekilde öğrencilerimizin hizmetinde.

Ülkemizdeki 50 Ar-Ge Merkezinden biri ilimizde

Ekim ayı içinde açılışlarını Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı, mesleki ve teknik eğitim veren okullar bünyesindeki 50 AR-GE merkezlerinden bir tanesi de İlimizde İş Adamları MTAL bünyesinde bulunmaktadır. Bu merkezler sayesinde öğrenci ve öğretmenlerimiz yeni ürünler tasarlayarak, o ürünlerin fikrî mülkiyet kapsamında tescillerini alabileceklerdir. Meslek liselerimizde eğitim-üretim-istihdam üçgeni bakış açımızı oluşturuyor.

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi

Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen proje kapsamında ilimizde de tespitlerimizi yaparak her okulumuzda kütüphane olacak şekilde çalışmalara başladık. Kısa bir süre içerisinde tamamlamayı planlıyoruz.

Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi

5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınması yönündeki hedefe ulaşmak için tüm planlar ve bütçe yapılandırmaları Bakanlığımızca yapılmaktadır.  Temel Eğitimde 10 bin Okul Projesi kapsamında ilimize ihtiyacı olan alanlarda yeni anaokulları ve yeni ana sınıfları kazandırılması ile ilgili planlamalarımızı yaptık.

Destekleme ve yetiştirme kurslarından 7 ve 11. sınıf öğrencileri de faydalanabilecek

Bakanlığımızca 8 ve 12. sınıf öğrencilerinden sonra 7 ve 11. sınıf öğrencileri de ücretsiz verilen Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) kapsamına alındı. 16 Ekim itibarıyla kurslar başladı. Yardımcı kaynak paketi, e-izleme modülü ve 7, 8, 11 ve 12. sınıflarımıza yönelik DYK’ler ile öğrencilerimizin her türlü taleplerinde yanlarındayız.

Kazanım değerlendirme uygulaması başladı

Kovid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 1,5 yıllık uzaktan eğitim sürecinde ortaya çıkan öğrenme kayıplarının tespiti amacıyla 7, 8, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik kazanım değerlendirme uygulaması yapıldı.

İlimizde de Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda tüm çalışmalarımız etkin bir şekilde devam ediyor.

Mesleki eğitim veren liselerimizde ve halk eğitim merkezlerimizde maske, dezenfektan üretimleri geçtiğimiz yıla göre artarak devam ediyor.

Bilim sanat merkezlerimiz ve mesleki ve teknik anadolu liselerimiz başta olmak üzere patent, faydalı model, tasarım ve marka tescil başvurularımız 2021’in başındaki verilere oranla 5 kat artarak  62 başvuruya ulaşdı.

İlimizin akademik başarılarda olduğu gibi diğer başarılarda da yer alması bütüncül eğitim bakışımızın hedefleri arasındadır” dedi.

Bir cevap yazın