KEMAL YALÇIN KİTAP SEVERLERLE BULUŞTU

Kemal Yalçın, kitapseverlerle buluştu

Denizli’nin Honaz ilçesinde doğan ve yazdığı Emanet Çeyiz kitabıyla onlarca ödül alan Kemal Yalçın, Denizlili kitapseverlerle buluştu. Yıllardır Almanya’da yaşayan Yalçın, ‘Dünya benim vatanım ama Türkiye ana vatanım’ dedi.

Denizli Düşünce Kulübü’nün organize ettiği etkinlik Şiir Otel’de gerçekleşti. Yıllardır Almanya’da yaşayan ve geçtiğimiz yıl emekli olan Kemal Yalçın, hayatından kesitler anlattı. Honaz’dan başlayan hayat hikayesinin kırılma noktalarını anlatan Yalçın, şimdiye dek 35 kitap yazdığını söyledi. İlk yazdığı kitap olan Emanet Çeyiz’in hayatında büyük yeri olduğunu anlatan Yalçın, ‘’ Doğduğum topraklarda başlayan bir hikayeyi anlatmıştım o kitabımda. Bahçe komşumuz olan mübadillerden Rumca kelimeler öğrenmiştim çocukken. 90’lı yıllarda Hisar Mahallesi’ne giderek Selanik’ten gelen mübadillerle uzun röportajlar yaptım. Bana hikayelerini anlattılar, türküler söylediler. Bunu kitap haline getirdiğimde çok güzel tepkiler aldım. 1998 Kültür Bakanlığı Roman Başarı ödülü, Abdi İpekçi Dostluk ve Barış ödülü, 1999 Türkiye-Yunanistan Dostluk ve Barış ödülünü bu kitapla kazandım’’dedi.

HONAZ MASALLARI KİTAP OLACAK

Daha sonra da durmadan yazmaya devam ettiğini anlatan Yalçın, ‘’ Emanet Çeyiz’i yazdıktan sonra da durmadım. Beni parasız yatılı okutan Türk Milleti’ne borcumu ödemem gerektiğini düşündüm. Şimdiye dek 35 kitap yazdım. Bu kadar kitap yazmama rağmen diyorum ki bu yazdıklarım yazmadıklarımın sadece önsözü olur. O kadar çok hikaye var ki kafamda. Bu yıl içinde Nihat Kömürcüoğlu’nun hayatını anlatan kitabım çıkacak. Daha sonra da Honaz masallarına yer vereceğim bir kitap projem var. Sizlerde çevrenizde bu topraklara ait masal, deyiş, söz duyarsanız bana ulaştırın’’diye konuştu.

Kitabından uyarlanan tiyatro oyununun ABD’de birçok eyalette gösterildiğini ve buralarda sürekli Honaz’dan bahsedildiğini kaydeden Yalçın, Honaz’ın ve Denizli’nin tanınırlığının artması için elinden geleni yaptığını kaydetti. Kemal Yalçın, 45 yıllık çalışma hayatının ardından emekli olduğunu ve bundan sonra daha sık Denizli’ye ve Honaz’a geleceğini söyledi.

Söyleşinin ardından yazar kitaplarını imzalayarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir cevap yazın