LGS’DE TÜM ÖĞRENCİLERİMİZE BAŞARILAR

LGS’de Tüm Öğrencilerimize Başarılar

Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılacak olan sınavla 8. sınıf öğrencilerimiz eğitim hayatlarına yön vermek üzere bir üst eğitim kademesi olan ortaöğretim kurumlarına geçiş yapacaklar. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizin güvenli ve sağlıklı bir şekilde sınav sürecini geçirebilmeleri için tüm önlemlerimizi aldık ve hazırlıklarımızı tamamladık.

Sınavla ilgili bazı hususları öğrencilerimize, velilerimize ve okul idarelerimize hatırlatmak istiyorum.

Bu yıl ortaöğretim kurumlarına giriş için 20 Haziran 2020´de yapılacak LGS’ye öğrencilerimiz koronavirüs tedbirleri kapsamında kendi okullarında gireceklerdir. 

20 Haziran 2020 Cumartesi günü ilimizde 256 okulda; 1.360 derslikte, toplam 19.254 öğrencimiz LGS’ye girecektir.  Öğrenciler sınava gelirken yanlarında geçerli kimlik belgesi ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır. Sınav giriş belgeleri, okul yönetimleri tarafından sınav günü, sınavdan 30 dakika önce öğrencilerin sıra numarasına göre masalarına bırakılacaktır.  Her sınıfta dezenfektan okul idareleri tarafından bulundurulacaktır. Sınava gelen öğrencilere ve sınavda görevli tüm personele okul idaresi tarafından okul girişinde ellerine dezenfektan uygulaması yapılacak ve maske dağıtımı yapılacaktır.

Geçerli kimlik belgesinde 15 yaş nedeniyle fotoğraf bulundurması gerekenler gerekli değişikliği süreçten dolayı yapamamaları göz önüne alınarak fotoğraflı geçerli kimlik belgesi şartı aranmayacaktır. Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için sadece bir veliniz ile birlikte sosyal mesafe kurallarına uyarak, sınav günü en geç saat 09:00’da kendi okulunuzda hazır bulunmanız gerekmektedir. Öğrenciler, önceden dezenfekte edilmiş binalara maskeleri takılı halde, bekletilmeden sosyal mesafe korunarak, sırayla alınacaktır.  Tüm okullarımızda Rehber öğretmenlerimiz korona virüs tedbirlerinin denetimi kapsamında velilerimize ve öğrencilerimize yardımcı olmak için okul dışında görevli olacaklardır.

Birinci oturum sonunda verilecek arada öğrenciler, öğretmenlerinin kontrolünde bina bahçesine çıkabilecektir. Öğrencilerin sosyal mesafelerini korumaları için görevli öğretmenler tarafından kontroller yapılacaktır. Öğrencilerin velilerle bir araya gelmesine izin verilmeyecektir. İkinci oturum için öğrenciler binalara sosyal mesafe korunarak sırayla alınacaktır.

Velilerin okul bahçelerine girişlerine izin verilmeyecektir. Öğrencilerin binalara giriş ve çıkışlarında velilerin izdiham oluşturmamaları, sosyal mesafeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav sonunda öğretmenleri gözetiminde binadan çıkan öğrenciler velilerine teslim edilecektir.

Değerli öğrencilerimiz, ilkokul ve ortaokul ile birlikte 8 yıllık temel eğitimi tamamladınız ve bir üst kademe olan ortaöğretime devam edeceksiniz. Mesleki yönelim açısından önemli bir eğitim sürecinden geçeceksiniz. Liselere giriş sınavı da eğitim sürecinin hangi yönde ilerleyeceğini belirleyecektir. Umarım verdiğiniz emeklerin karşılığını alarak bir üst kademeye devam edersiniz ve kariyer yolculuğunda önemli bir basamağı daha çıkarsınız. 

Sayın velilerimiz; Sizlerin çocuklarımızın yanlarında olduğunu hissettirmeniz hem öğrencilerimize güç verecek hem de yersiz kaygılarının önüne geçecektir. Sizlerden beklentimiz eğitim-öğretim hayatı boyunca olduğu gibi sınav dönemlerinde de öğrencilerimizin en büyük destekçileri olmanızdır.

Tüm öğrencilerimizin emeklerinin karşılığını alarak hayalini kurdukları liseye yerleşebilmelerini temennisiyle öğrencilerimize başarılar diliyorum.

     Mahmut OĞUZ

                                                                                            

Bir cevap yazın