ÖLÜM BİLE WHITE İLE YAMANI AYIRAMADI..

13  yıl önce hayvanları çok seven bir ailenin en güzel mutlulukları minicik köpekle daha da perçinleşmişti. Bodrum’un mahallelerinde hayvan sağlığı için mücadele veren Veteriner teknikeri bir baba daha 40 günlük beyazlı siyahlı derisi, tosun erkek köpeği sahiplenerek evin küçük kızlarına sürpriz yapar. O andan itibaren tüm aile köpeği sahiplenir. Türkçede beyaz anlamına gelen White ismini koyarlar.

Zeytin ağaçlarıyla çevrili evin bahçesinde White için kulübe yapılır. Artık White ailenin beşinci üyesidir. Evin kızları okula gittiklerinde köpeklerini özleyip ders aralarında koştura koştura eve gelir. Bahçede onunla oyunlar oynarlardı. Hatta White aileyi çok sahiplendiğinden dolayı okula kadar kızları bırakır. Küçücük bedeniyle geri gelirdi. Nereye gitseler onuda götürürler. Sosyal bir köpek olması için aile üyeleri ellerinden geleni yapıyordu.

Arı kovanlarına bakmak için motosikletine binen baba ve kız White da yanında götürüyor ve kovanlara pati atan White  saldıran arılardan kaçarken kızla beraber yere düşüyor. Minik kız Whiteta zarar gelmesin diye üstüne kapaklanıp arılar küçük kızı sokuyor. White ilk yaramazlığına böyle başlıyor.

Baba hergün Bodrum’un mahallelerine hayvan sağlığı görevi için giderken, sokakta terlikle bir kadın tarafından kovalanan  köpek yavrusuna denk geliyor. Olay yerine varır varmaz. Bakkalden süt ve su alıp o minik yavruya veriyor. White ile iyi arkadaşlık yapacağını düşünerek onuda eve götürüyor. Eve getirdiğinde ilk karşılayan her zamanki gibi White yeni gelen ufaklığı koklayıp yalamaya başlıyor. Onu aileye ilk kabul eden White oluyor. Evin küçük kızı bu köpek pek yaman olucak diyerek ismine Yaman diyorlar. O zamandan itibaren White ile Yamanın yani iki kardeşin hikayesi başlıyor.

White ile Yaman serbest gezmeye alışkınlar fakat bir o kadar da evciller ve ailenin sözünden çıkmayan iki deli kanlı. Bu iki köpekten dolayı evin kızları Veteriner Hekimliği seçiyor. Babalarının ve annelerinin desteğiyle üniversiteyi başarıyla tamamlıyorlar.

Serbest dolaşmayı seven bu ikiliyi zehirlemek isteyen maalesef kötü niyetli insanların olması ne acı Allah’ın yarattığı canları öldürmek merhamet ve şefkat duygularını kaybetmek kadar hayatta kötü bişey yoktur. White atılan zehri yalamıyor ama Yaman zehrin tadına bakıyor. Ona rağmen evin babası iki köpeği kurtarmak için elinden geleni yapıyor. Sabaha kadar başında ilaç ve serumlarla bu iki köpeğin ölüme doğru yol almasını önlüyor. Onların tekrar hayata tutunmaları için uzun süre mücadele veriyor.

Bu iki köpek birbirlerini çok sever gayet iyi anlaşırlardı. Evin kızları sokak hayvanları kliniğinde işe başlamış. Terkedilen bir köpeğe sahip çıkmışlar. Daha eve getirmeden adına Fıstık koymuşlar. Fıstık sahiplendildikten sonra maalesef sokağa terkedilmiş tırsak bir köpekti. Zamanla aileye alışınca sosyalleşti. Abileri Yaman ve White Fıstığa sahip çıkmış onu herkesden koruyup kollardı.

Evin küçük ve büyük kızı evledindiler. İkiside ayrı şehirlerde ayrı Veteriner klinikleri açtı. Başarılı bir şekilde işlerine devam ediyorlar. Anne ve babalarını ziyaret ederken köpeklerini de unutmuyorlardı.

Birgün evin küçük kızı rüyasında iki tane helikopterin üst üste düştüğünü ve helikopterlerden iki tane köpek düşüp öldüğünü görür. Sabah kalktığında eşine rüyasını anlatır. Tamda o esnada annesi arar ve ağlayarak Yamanı birilerinin etin üstüne zehir koyup zehirlediği  ve maalesef kurtaramadıklarını 15 dakika içinde vefat ettiğini söyler. Akşama kadar olayın şokunu atamayan kız ve eşi yola koyulmak için hazırlanırlerken telefon tekrar çalar. Aynı yerde Whiteda aynı maddeyle zehirlendiği ve vefat ettiği haberi gelir.

 Zaman, hayat durur. Gözler yaş içinde kalmış. Nabız hızlanmış. Çaresiz eller masaya nasıl olur nasıl yaparlar diye yaslar tutulur. Ne desekte yaklaşık 12 senedir birlikte yaşayan birçok anı paylaşan iki kardeşin aynı gün ve aynı yerde bu şekilde ölmesi kabul edilemez. Hiç bir canlının bu şekilde acı çekerek ölmesi kabul edilemez.

 Jandarma geldi. Tutanak tutuldu. Suçlu yok. Olsa ne olabilirdi ? Hayvana işkencenin şiddetin cezası maalesef hiçbirşey. Bu ülkede binlerce Whitelar binlerce Yamanlar işkenceye şiddete maruz kalıp öldürülüyor. Kanun nezlinde hayvanları koruma kanunun biran önce tekrar gözden geçirilmesi gereklidir. En önemlisi vicdan ve merhametlerin tekrar gözden geçirilmesi gereklidir.

 White ile Yaman abileri kardeşiniz Fıstık siz yokken çok mutsuz yemek yemiyor. İştahı ve keyfi yok. Belki sizin melek olduğunuzdan haberi yok. Belkide hissediyor. Kabullenmek zor. Ne ailemiz nede Fıstık kabullenebildi. Bahçede çiçeklerimiz var. Zeytin ağaçlarımız var. Herşey var ama sizsiz hiçbirşeyimiz yok. Ondan dolayı…

Canlara sahip çıkalım. Canlarımız yanmasın. .

Bir cevap yazın