PAMUKKALE BELEDİYESİ’NDEN ÜRETİCİLERE BÜYÜK DESTEK

Kekik üretiminde ülkenin en önemli noktalarından biri olan Pamukkale’nin 4 mahallesinde geçtiğimiz haftalarda meydana gelen zirai don nedeniyle üretiler büyük zarar gördü. Pamukkale Belediyesi, Gözler, Uzunpınar, Güzelpınar ve Kurtluca mahallerindeki 208 çiftçiye bitki besleme ürünü desteği sağladı. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Çiftçilerimizin yaralarını sarmak istedik” dedi.

Sadece turizm değil tarım ilçesi olan Pamukkale’de en çok üretilen ürün kekik. TÜİK’in 2019 yılı bitkisel üretim verilerine göre Denizli, 2019 yılında Türkiye’nin toplam kekik üretiminin yüzde 87.6’sını gerçekleştirirken, toplam ihracatın yüzde 75’i de ilimizden yapılıyor. İl genelinde 15 bin 729 ton kekik üretimi yapılırken bu ürünlerin büyük çoğunluğu Pamukkale ilçesine bağlı Gözler, Uzunpınar, Güzelpınar ve Kurtluca mahallelerinde gerçekleşiyor. Mayıs ayının son haftasında havaların soğuması nedeniyle zirai don olayı meydana geldi. Çiftçileri ziyaret ederek zararlarını yerinde gören Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, üreticilerin yarasına merhem olacak bir çalışma başlattı. Pamukkale Belediyesi, yaklaşık 7 bin dekardaki kekik ve 300 dekar alandaki adaçayının zarar gördüğü bölgedeki çiftçilere bor içerikli gübre temini sağladı. Zirai dondan ürünleri zarar gören 208 çiftçi için Bitki Besleme Ürünü Destek Töreni düzenlendi. Törene AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Cafer Birtürk, İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Zeki Parlak ile bölgedeki muhtarlar ve çiftçiler ile vatandaşlar katıldı.

ÇİFTÇİMİZİN YARALARINI SARMAK İSTEDİK

Sosyal mesafe kuralına uygun olarak düzenlenen törende konuşan Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, meydana gelen zirai don olayının üretimi olumsuz olarak etkilediğini ifade ederek, “Denizli kekik üretiminin ülkemizdeki büyük çoğunluğunu sağlayan bir il. Bu üretimin büyük bölümü ise ilçemizin Gözler, Uzunpınar, Güzelpınar ve Kurtluca mahallelerinde gerçekleşiyor. Buradaki hayalimiz kekik festivali yapmaktı. Ancak yaşadığımız koronavirüs süreci bu hayalimizi ertelememize sebep oldu. Ramazan Bayramı’nda meydana gelen zirai don olayı nedeniyle büyük üzüntü yaşadık. Ama bunun zararını karşılayacak ne yapılabilir diye konuyla ilgili kurumlarla yaptığımız çalışma sonunda bor içerikli olan ve ürünlerin gördüğü zararı en aza indirip, gelecek hasat için de katkı sağlayacak gübrenin olduğunu tespit ettik. Hemen kolları sıvayarak yaklaşık 300 bin TL tutarındaki bitki besleme ürünlerini çiftçilerimize ulaştırmak istedik. Bu bölgenin başına bir şey geldiğinde hem Türkiye hem de Dünya’dan ses gelir. O nedenle biz kekik ve adaçayı üretimi yapan vatandaşlarımızın her zaman yanlarındayız. Yaşanan zirai don ile ilgili konuyu Milletvekillerimiz Cumhurbaşkanlığı’na ileterek gerekli desteklerin verilmesinin de yolunu açıyor. Bu nedenle kendilerine teşekkür ediyorum. Bugün Milletvekilimiz Nilgün Ök ve Büyükşehir Belediye Başkanımız  Osman Zolan da yanımızda. Ne zaman bir ihtiyacımız olsa Büyükşehir Belediyemiz ve Milletvekillerimiz yanımızda oluyor. Kendilerine teşekkür ediyorum. Pamukkale sadece turizm ile değil kekik, adaçayı ve lavanta ile adını hem Türkiye’ye hem de Dünyaya duyurmaya devam edecektir. Biz Pamukkale Belediyesi olarak her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz” dedi. 

PAMUKKALE BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR EDERİM

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise meydana gelen zirai don afetinden dolayı çiftçilere geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Yıllar önce bu bölgede tütün üretimi yapılıyordu. Tütün hem işlemesi hem de insan sağlığına zararı nedeniyle tercih edilmemeye başlandı. Bu bölgede kekik başta olmak üzere adaçayı ve lavanta üretimi yapılmaya başlandı. Bu ürünler hem uğraş açısından hem de insan sağlığına verdiği destek nedeniyle daha tercih ediliyor. Aromatik ürünlerin üretimi gelecek kuşaklara da aktırılarak Pamukkale’nin kekik, adaçayı ve lavanta üretim merkezi olması için bizler gereken ne varsa yapıyoruz. Yaşanan zirai don olayından sonra harekete geçen Pamukkale Belediye Başkanımız Avni Örki’ye hassasiyeti nedeniyle teşekkür ediyorum. Hemen bir şeyler yapmak için dertlendi ve bugün sizlerin yaralarını sarıp zararınızı azaltacak ürünleri bulup getirdi. Sizlerin sorunları için bizler burada Milletvekillerimiz de Ankara’da ne gerekiyorsa yapıyoruz. Ben ürününüzün bereketli olmasını dilerim. Bu destek için de Pamukkale Belediye Başkanımız Avni Örki’ye teşekkür ederim” diye konuştu.

ÖK: “CUMHURBAŞKANLIĞI’NA SORUNUNUZU İLETTİK”

Ak Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök ise ayağının tozuyla Ankara’dan gelerek katıldığı törende yaptığı konuşmada tüm Denizli Milletvekillerinin selamlarını iletti. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’nin ürünleri zarar gören çiftçilerin yaralarını sarmak için önemli bir çalışmayı hayata geçirdiğini belirten Milletvekili Ök, “Bugün sizlere iletilecek olan ürün zarar gören kekik ve adaçayının veriminin düşmemesi için büyük öneme sahip. Bir belediye başkanının görevi sadece yol yapmak, çöp toplamak değil. Avni Örki başkanım bunun en güzel örneği. Kendisiyle gurur duyuyorum. Arazi yolları sizler için çok büyük öneme sahip. Hem Pamukkale Belediyesi hem de Büyükşehir Belediyesi sizin bu sorunlarınızla yakından ilgileniyor. Kekik başta olmak üzere tüm aromatik bitkilerin üretilmesi ve pazarlamasının önemini hepimiz biliyoruz. Son yaşanan zirai don olayıyla ilgili olarak yaşananları Cumhurbaşkanımıza ileterek, yaraların sarılması noktasında destek istedik. Bu işi Milletvekilleri olarak bizler takip ediyoruz. Umarım kısa zamanda sizlere güzel haberler iletebiliriz. Bir kez daha hasadınızın bereketli olmasını dilerken, üreticinin yanında olan Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’ye teşekkür ederim” dedi. Konuşmaların ardından Gözler, Uzunpınar, Güzelpınar ve Kurtluca mahallelerinde zirai don olayından zarar gören 208 çiftçiye kaybı en aza indirerek bir sonraki hasatta zarar gören kısımlardan yeni dal oluşumuna yardımcı olacak bor içerikli gübreler teslim edildi. Gübre ürünlerde herhangi bir kalıntıya sebep olmazken, insan sağlığına zararlı hiçbir madde içermiyor. Ürünün içeriğinde sıvı azot, iz elementleri, amino asit yer alıyor.

Bir cevap yazın