SANCAR: ”BEKÇİLİĞE KARŞI DEĞİLİZ, SAMİMİYETSİZLİĞE KARŞIYIZ.

Sancar: “Bekçiliğe karşı değiliz, karşı olduğumuz sizin samimiyetsiz ve yandaş tavrınız.”

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi üzerinde yaptığı konuşmada AKP’nin meclise sunduğu taslağı değerlendirdi.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin bekçiliğe karşı olduğu gibi bir algı yaratılmak istendiğini kaydeden Sancar, “Biz bekçiliğe karşı değiliz, günlerdir yandaş kanallarda yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Biz 83 milyonu ilgilendiren bir yasayla ilgili çelişkileri ve tereddütleri anlatıyoruz, bu da boynumuzun borcudur” dedi.
BEKÇİLERE HAKSIZLIK YAPILIYOR 

1966 yılından beri uygulamada olan mevcut yasanın ana hatlarının belli olduğunu söyleyen Sancar konuştu:

https://www.youtube.com/watch?v=QHsXuy1cuGo

“İktidar geldiğiniz günden itibaren her yasada, her atamada, acil olarak çıkarmak istediğiniz her konuda yaptığınız yandaşlığı ve samimiyetsizliği biliyoruz. 19-20 yaşındaki gençlerin yirmi, kırk günlük eğitimle sokaklarda görevlendirilmesi yanlıştır. İnsan hakları, devletin idari yapısı, silah atış bilgisi, temel hukuk gibi önemli konularda eğitimlerini tamamlamadan görevlerini ifa etmeleri toplumun huzuru açısından sıkıntılar doğurabilir.”   
Size soruyorum: “AFAD eğitimi aldı mı, gece atış eğitimi aldı mı, polis salahiyet kanunlarından bir tanesiyle ilgili bir ders gördü mü?” bekçi kardeşlerimiz. 19 yaşındaki çocuğun beline takıyorsunuz tabancayı, veriyorsunuz eline kimliği, telsizi… O çocukta geceleyin saat ikide ne yapacağını bilmiyor. İşte o yüzden de bugüne kadar bir buçuk yılda 1500’e yakın bekçi ile vatandaş arasında vukuat yaşandı, bunlar mahkemeye yansıyan konular, yansımayanları söylemiyorum bile. Onun için bir yasayı çıkarırken geceleyin acele çıkarma isteğinizi anlayabilmek mümkün değil. Muhtemelen saraydan talimat böyle geliyor. Çok kısa bir sürelik eğitimle sokaklarda görev yapacak olan bekçilerimiz ve vatandaşımız da ortaya çıkacak olumsuzluklardan etkilenecek. Biz bekçiliğe karşı değiliz fakat yasanın doğuracağı olumsuz sonuçlara karşıyız.”    
BEDELLİ ASKERLİK İÇİN UZAKTAN EĞİTİM TALEBİ
AKP’nin başa geldiği günden bu yana ben yaptım oldu anlayışıyla çıkarmış olduğu her yasanın toplumu mağdur etmekten başka hiçbir şeye yaramadığını belirten Sancar şöyle sürdürdü:
”Bir bedelli askerlikte yaptığınız adaletsizlikler bile gençlerimizi canından bezdirmiştir. Nasıl mı çocuk oyuncağına çevirdiniz; 4 sefer kanun değiştirip birinde 30 bin, birinde 15 bin, birinde 18 bin, birinde 36.500 lira yaptınız. Birinde temel eğitimi kaldırdınız, ötekinde temel eğitimi yirmi gün yaptınız, daha sonra otuz gün yaptınız. Şimdi 41 bin çocuk sizden haber bekliyor. 41 bin genç, iş adamı, esnaf, memur bedelli askerlikle ilgili aslında mağdur. Yani öyle bir duruma getirdiniz ki ‘İşimden aşımdan olmayayım’ diye kredi çeken, 36.500 lirayı size teslim eden gencimiz şu anda Türkiye’de iş bunalımında, ekonomik bunalımda, ruhsal bunalımda.”    


H. Teoman SANCAR
CHP Denizli MilletvekiliTBMM Grup Yönetim Kurulu Üyesi

Bir cevap yazın