SİCİLYA ADASI

Didem SARAÇEL

Güney İtalya’da bulunan Sicilya Adası, İtalya’yı oluşturan 20 özerk bölgeden biridir. Yüzölçümü 25 bin km2 olan adanın merkezi ise Palermo’dur. Sicilya Akdeniz’in en büyük adasıdır. İtalya Yarımadası’ndan 3 km genişliğindeki Mesina Boğazı ile ayrılan ada ile yollarımız  2019 Eylül ayında  çakıştı.

2020 yılı için açılan IMAT sınavını kazanarak İtalya’ da Tıp Fakültesine gitme hakkı kazanan çocuğumuzun kayıt işlemlerini tamamlamak, ona kalacağı  yer bulmak ve aynı zamanda bunun bir tatil fırsatı olduğunu düşünerek ailecek Sicilya’nın Mesina kentine gitmek üzere yola çıktık.  İstanbul’dan  Mesina’ya direk uçuşun olmadığını öğrenmek bu yolculuğun yorucu geçeceğini düşünmemize sebep oldu. Denizli’den  İstanbul havaalanına indikten sonra dört saatlik  bekleyişin ardından THY’na ait uçağımızla Katanya’ya gitmek (Catania) için tekrar havalandık. İkibuçuk saatlik uçuşdan sonra  (Catania) Katanya Havalimanına ulaştık ve hemen havalimanından  kalkan otobüslerle Mesina’ya doğru yola çıktık.  Katanya ile Mesina arasındaki yolculuğumuzun başlamasıyla  deniz ve bitki örtüsü bizlere görsel bir şölen sundular. Burasının Avrupa ülkesi olduğuna inanmak zor.  Yeşillerin içlerine yerleştirilmiş evler bakir,  el değmemiş tabiat,  ülkemizdeki yeşili nasıl hunharca yok ettiğimizi hatırlattı.

Mesina’da on gün kaldık . Bu süre içinde oğlumuz 500 yıllık bir okul olan (Universita degli Studi di Messina) olarak bilinen Mesina Üniversitesine kaydoldu.  Bütün bu süreç içerisinde beni en rahatsız eden  Sicilya’nın mafyanın ilk doğduğu şehir olarak bilinmesiydi.  Gençlerimizin eğitim için gittikleri ülkelerin ve şehirlerin  güvenli yerler olması biz ebeveynler için ayrıca önem taşımaktadır.  Geçen on gün içerisinde Sicilya Mafyası’nın sadece filmlerde varlığını sürdürdüğünü anladım.  Bunun nedeninin ise çok acıklı bir hikayesinin olduğunu da öğrendim.

Sicilya Mafyasının çökertilme hikayesi on yaşında ki küçük bir çocuk olan Giuseppe Di Matteo’ya dayanıyor. Babası, Santino Di Matteo’un itirafçı olarak  polisle işbirliği yapmayı kabul  etmesinden sonra Giuseppe Di Matteo,  babasını susturmak için  birlikte çalıştığı gangesterler tarafından kaçırılır.  Giuseppe Di Mateo 779 gün mafyanın elinde esir tutulur ve bu süre içinde babası tehditlere rağmen yargıyla işbirliği yapmaktan vazgeçmez. Mafya,  Giuseppe Di Mateo’yu işkence yaparak öldürdükten sonra yaptıklarının izini gizlemek için bedenini nitrik asitte eriterek yok eder. Giuseppe Di Matteo’nun kaçırılması, iki yıldan uzun süre insanlık dışı ve onur kırıcı koşullarda esir tutulması Sicilya’ da ki mafyayı bile ağlatacak cinsten bir hikayedir. . Mafyanın kendisini korumak için küçük bir çocuğa  yaptığı bu vahşet onun kendi içinde parçalanıp dağılmasına sebep olur.  Bu gün Sicilya İtalya’nın  en güvenilir bölgelerinden biridir.  Giuseppe di Mateo’nun acıklı hikayesi; Onun anısına İtalyan’lar tarafından filme alınmıştır, 2017 yılı yapımı filmin adI ‘’Sicilian Ghost Story’’olarak biliniyor. .

Bugün ise  Francis Ford Coppola’nın yönetmenliğini yaptığı ‘’Baba’’ filmindeki  ünlü aktör Al Pacino’nun gizlenmek için kaçtığı Sicilya adası,  Avrupa’nın ortasında bakir bir alan olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Bir cevap yazın