TARİHİ BELENARDIÇ CAMİSİNİ

PAMUKKALE BELEDİYESİ RESTORE EDECEK

Pamukkale Belediyesi yine özel bir çalışmaya imza atıyor. 136 yıllık tarihe sahip olan Belenardıç Cami, Pamukkale Belediyesi tarafından restore edilecek. 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda güzel hayra vesile olmanın huzurunu yaşadıklarını ifade den Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Bu tarihi camiyi en kısa sürede aslına uygun olarak restore ederek halkımıza sunacağız” dedi.

Pamukkale Belediyesi her alanda olduğu gibi sosyal sorumluluk projelerinde de örnek çalışmalar imza atmaya devam ediyor. Pamukkale Belediye Meclisi’nin Eylül ayı oturumunda Başkan Örki’ye verilen yetki çerçevesinde önemli bir protokol imza altına alındı. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık ve Pamukkale İlçe Müftüsü Hüseyin Uysal, 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın kutlandığı bu günde anlamlı bir protokole imza attılar. Denizli İl Müftülüğü’nde imzalanan protokolle Pamukkale Belediyesi, 136 yıllık tarihe sahip olan Belenardıç Camisi’nin restorasyonunu üstlendi.

TARİHİ CAMİ RESTORE EDİLECEK

Böle güzel bir hayır işine vesile oldukları için çok mutlu olduğunu belirten Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim insanlara ‘hayır işinde yarışın’ mesajı veriyor. Biz de ilahi emirden yola çıkarak Pamukkale Belediyesi olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz. İlçemizin Belenardıç mahallesinde 1884 yılında yapılan ve ecdat yadigarı olan mükemmel bir eser olan Belenardıç Camisi var. Daha çok Karadeniz ve Orta Anadolu bölgelerimizde bulunan bir mimariye sahip olan bu camimizde çivi kullanılmamış ve kök boya ile boyanmış. Oradaki vatandaşlarımız tarafından aktif olarak kullanılan camimizin restore edilip korunması bize nasip oldu. Ekim ayında başlayacağımız restorasyon işlemleri ile ecdadımızın emaneti olan camimizi en güzel şekilde yenileyip, çevre düzenlemesi ile birlikte yeniden halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

YENİDEN İBADETE AÇILACAK

Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık da Belenardıç Camisinin restorasyon konusunun daha önce çok kez gündeme geldiğini ifade ederek, “Tarihi değere sahip bu camimizin restorasyon işlemi Pamukkale Belediye Başkanımız Sayın Avni Örki’ye kısmet oldu.Pamukkale Belediyemiz, Belenardıç camisinin restorasyonunu yaptıktan sonra inşallah tekrardan milletimizin hizmetine sunacak.  Bu anlamlı hizmetinden dolayı Avni başkanımızdan Allah razı olsun diyoruz. Rabbim bu iyiliğini ahiret gününde de takdir olarak karşısına çıkarsın. Ayrıca bu hayır işinin 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri haftasına da denk gelmesi ayrı bir anlam taşıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın