TÜRK EDEBİYATININ ÖNDE GELEN İSİMLERİNDEN ADALET AĞAOĞLU 91 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ.

Bir süredir yoğun bakımda çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi gören Adalet Ağaoğlu, 3 gündür yoğun bakımda gördüğü tedavi sonrasında bu sabaha karşı 91 yaşında hayatını kaybetti.

23 Ekim 1929 yılında Ankarada 4 çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Adalet Ağaoğlu, edebiyatla tanışması lise yıllarında şiir yazmakla başladı. 1946 yılında tiyatro eleştirileri ile Ulus Gazetesi’nde yazarlığa başladı. Daha çok roman ve öykü türündeki eserleriyle tanınan Adalet Ağaoğlu, 20. yüzyıl Türk edebiyatının en önemli romancılarından biri kabul edilirdi.  

Türkiye’nin değişik dönemlerini ve bu dönemlerin insan hayatlarına etkisini inceleyen birçok eserler bırakmıştır. Halim Ağaoğlu ile 1954 yılında evlendi.ilk romanını yazana kadar oyun yazarlığı yapmaya devam etti. Yazdığı tiyatro oyunları ile 60-70 yılların önde gelen isimlerinden oldu. TRT’nin özerkliğine el konulması gerekçesiyle TRT Radyo Dairesi Başkanlığı’ndan 1970’te istifa eden sanatçı o tarihten bu yana yazarlıktan başka bir işle uğraşmadı.İlk romanı Ölmeye Yatmak, 1973’te yayımlandı.

Fikrimin İnce Gülü

Ölmeye Yatmak

Hayır

Dar Zamanlar

Ruh Üşümesi

Üç Beş Kişi

Çok Uzak Fazla Yakın

Sessizliğin İlk Sesi

Bir Düğün Gecesi  eserlerinden bazılarıdır.

Bir cevap yazın