COVİD-19 KEDİDEN KÖPEKTEN BİZE BULAŞIR MI?

      COVİD-19 KEDİDEN KÖPEKTEN BİZE BULAŞIR MI? 

Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak bir balık pazarında ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen Corona virüs tüm dünyaya yayılarak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi ilan edilmesine ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Özellikle uzmanlar ve devlet büyüklerinin açıklamalarını her gün dört gözle beklerken alınacak tedbirler ve neler yapmamız gerektiği konusunda da bilgileniyoruz. Fakat evde veya sokakta yaşayan can dostlarımız için neler yapabiliriz? Bu süreci nasıl hep beraber atlarız ve aklımızdaki binlerce soru işaretleri…

Her zaman hekimlerimizin fikirlerini almamız gereklidir. Hatta can dostlarımızın rutin kontrollerini mutlaka yaptırarak bağışıklık sisteminin düşmemesi için dengeli beslemeli ve strese girmesini engellemeliyiz. Sokakta yaşayan dostlarımızı da unutmamalı özellikle beslenmeleri konusunda onlara ortam hazırlamalıyız. Onların sağlığını düşünürken kendi sağlığımıza da dikkat etmeliyiz. Evcil hayvan sahibi hasta olsa bile hayvanının üzerine hapşurup, tıksırdığında dahi hayvanın hastalanması söz konusu değildir. Tabi ki bugün ki bilgilere ve araştırmalara göre konuşmakta yarar vardır. Virüsler suya, masaya, köpeğe de bulaşsa bunların dışarıda çoğalması söz konusu değildir. Köpeğin tüyü, derisi enfektif değildir. Çoğalmazlar. Dünyayı ele geçiren Covid-19’dan korunmak için insanların kendilerine uyguladığı bütün hijyen kurallarını evcil hayvanları için de uygulaması gerekmektedir. Bugün ki verilere göre Covid-19’un evcil hayvanı hasta etmemesi ya da evcil hayvanın vücudunda üreyememesi onun bu hastalığı taşıyamayacağı anlamına gelmez. Örneğin; hasta bireyin hapşurup tıksırması sonrası o partiküllerin köpek ya da kedinin tüylerine yapıştığı ve bir başka kişinin köpeğin veya kedinin tüyleriyle kontamine olup diğer bir insana bulaştırabileceğini unutmamak lazım. Bundan dolayı kendimiz için nasıl önlemler alıyorsak, can dostlarımız için de bir o kadar tedbir almalıyız. Her zaman söylediğimiz gibi bir hayvanı seviyorsak sevmeden önce de sevdikten sonrada mutlaka ellerimizi sabunlu suyla yıkamalıyız. Bu süreçte kalabalık ortamlarla onları muhatap etmemeliyiz. Dışarıdan eve getirdiğimizde dezenfektanlarla veya dezenfektanlı mendillerle onların patilerini, ayaklarını silip temizlemeliyiz. Gerekirse ellerimize eldivenlerimizi giyip kuru şampuanla üzerlerindeki tüyleri taramalıyız. Ne olursa olsun mekanik bulaşmayı engellemek için tedbiri elden bırakmamalıyız. Covid-19 insandan insana bulaşan bir hastalıktır. Bugüne kadar da sadece sahibinden virüsü alan bir köpekte virüs bulunmuş ancak ondan da virüs atılımı veya bir insana bulaştırabilecek düzeyde olmadığı tespit edilmiştir.

Panik yapmamak gerekir. Sevdiklerimizle daha güzel bir hayat geçirebilmek için uzmanların aldığı kararlara ve hijyen kurallarına uyarak bu hastalığın önüne geçebiliriz. Unutmayalım sen, ben yok:

BİZ VARIZ…!

Bir cevap yazın