HER GENÇ KIZIN RÜYASI

NİLÜFER BAYRAK STİL DANIŞMANI

Bu yazımızın konusu, sezonu başlayan düğün merasimlerinin en önemli noktalarından biri olan gelinlikler…Tarihin karanlık devirlerinden beri gelinin süslenmesi, özel kıyafetler giymesi âdeti hep var olmuştur ve henüz tanım olarak “gelinlik” diye bir şey yokken bile, gelinler evlenirken, diğer zamanlarda giydiklerinden daha özel elbiseler giymeye çalışmışlardır.

Arkeolojik kayıtlara bakıldığında gelinler, Çin ve Hindistan’da kırmızı renkte, Mısır ve Antik Yunan’da ise beyaz renkte elbiseler giymişlerdir. Ortaçağda ise gelinliklerin belirli bir rengi olmamıştır. O zamanlarda önemli olan, tıpkı bugün olduğu gibi, kumaşın kalitesi ve hazırlanan düğün kıyafetinin gösterişli olmasıdır. Bu, ailelerin saygınlığının ve ekonomik düzeylerinin yüksekliğinin göstergesi sayılmıştır. Evlilikler genelde zengin veya mevki sahibi ailelerin çocuklarının evlendirilmesiyle yeni ortaklıklar, yeni politik ittifaklar ortaya çıkardığı için düğünler, ailelerin statüsünün sembolü olmuştur. 

16. yy la birlikte gelinlerin beyaz giymesi yaygınlaşmıştır. 1499 yılında 12. Louis ile evlenen Ann ve 1558’de Fransa’nın gelecekteki Kralı 2. François ile evlenen İskoç Kraliçesi Marry beyaz elbiseler seçmişlerdir. Ama şimdiki gelinliklere benzer modelde ilk beyaz gelinligi giyen, 1840’da Prens Albert ile evlenen Kraliçe Victoria’ dır. Onun, dönemin modası gümüş renkli kraliyet gelinliklerine hiç benzemeyen, 5.5 metrelik kuyruğa sahip beyaz saten gelinliği, gelinlik modasının tarihini değiştirmiştir.

Bu sıralarda Osmanlı’da gelinlik için sarayda hanedanın rengi olan kırmızı tercih edilirken, halk genellikle mavi, eflatun, leylak, mor ve pembe renkleri giymektedir. Gelin duvağı ise hem sarayda hem halk arasında daima kırmızı renklidir.

Avrupayla temasın artmasıyla Paris modası Osmanlıyı etkilemeye başlamış ve 1800’lerin sonuna doğru gelinliklerin rengi iyice açılmıştır. Evlenenlerin sosyal sınıf ve itibarlarına göre günlerce sürebilen düğünlerde, “hergün farklı kıyafetler giymek” dönemin trendidir denilebilir. 1898 yılında Gazi Osman Paşa’nın oğlu Kemalettin Bey ile evlenen, Sultan 2. Abdülhamit’ in kızı Prenses Nâime Sultan, beyaz gelinliği tercih ederek bizde de beyaz gelinlik modasının başlamasını sağlamıştır.

1940’lara kadar gelinlikler, dönemin modası olan kıyafetlere benzer şekillerdedir. Mesela 1920’lerde Coco Chanel’in tasarladığı kısa ve rahat gelinlik, dönemi ve kendi çizgisini yansıtmaktadır.

Gelenekselden uzak gelinler için Oscar de la Renta’nın tasarımcıları Fernando Garcia ve Laura Kim, modayı yaratmak isteyen havalı kadınlara, arkasındaki kocaman fiyonguyla bu pantolonlu modeli sunuyorlar.

Seçenekleri seven gelinler için Anne Barge tasarımı gelinlik, eteğinin iki parçadan oluşması ile farklılaşıyor. Beldeki saten banda tutturulmuş etek kısmı çıktığında hacimli gelinliğin yerini dans pistine uygun rahat bir gelinlik alır. Bu model, alternatifli gelinlikler son yıllarda sıkça görülüyor.

Beyazdan sıkılan renkli gelinler için yılın trend renklerinden “Millenium Pembesi” Eisen Stein tasarımı gelinlik, yumuşak organzeden yapılmış ve modeliyle değil ama rengiyle klasikten kopmayı başarıyor.

Dantele alternatif arayan gelinler için Isabelle Armstrong‘un çarpıcı gelinliği, pliselerle oluşan katmanlarıyla dantel ve nakışa ihtiyaç bırakmıyor ve neredeyse ağırlıksızmış gibi görünüyor.

Hayatlarının en önemli günlerinden, düğün gününe hazırlanmaya çalışan gelinler için, seçim sırasında onlara yardımcı olabilecek tavsiyelerim ise

• Bol bol model inceleyin, dergi karıştırın ama dolaptaki en sevdiğiniz ve en çok giydiğiniz elbiseden ilham almayı unutmayın…

• Vücut tipinizin ne olduğunu iyi tahlil edin, avantajlı ve daha az avantajlı bölgelerinizi göz önünde bulundurun…

• Kumaş tiplerini ve özelliklerini öğrenmeye çalışın…

• Bütçe belirlemeyi ihmal etmeyin…

• Alışveriş için bol zaman ayırın…

• Kafanızın çok karışmaması için gelinlik alışverişine çok kalabalık bir kadroyla gitmeyin…

• Gelinliğin mevsim, mekan ve concept ile uyumlu olmasına dikkat edin…

İngiliz Kraliyet ailesinin yeni gelini Meghan Markle’ın gelinliğini andıran Carolina Herrera gelinlik, sade ve nispeten muhafazar bir siluet oluşturmak isteyen gelinler için fikir verebilir

Retro ilhamlı, tüm sırtı ve etekleri boncuklarla süslü Temperley marka gelinlikle 1920’lere gidebilir ve hatta düğününüzün bütün conseptini “Muhteşem Gatsby” temasına uygun hazırlayabilirsiniz

İddalı ve cesur gelinler için Elizabeth Fillmore tasarımı gelinlik, şeffaf eteği ve bel kısmındaki cut-out’ları ile oldukça sıradışı ve özellikle vücut tipiniz “sütun” ise tam size göre olabilir.

Bir cevap yazın