Başkan Doğan, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle gazeteciler ile bir araya geldi…

“ÜLKEMİZE VE DEMOKRASİMİZE KATKINIZ ÇOK BÜYÜK”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, ’24 Temmuz Basın Bayramı’ kapmasında Denizli’de görev yapan basın mensupları ile kahvaltı programında bir araya geldi. Kırçiçeği Butik Kafe’de gerçekleştirilen programa Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcıları Necdet Yılmaz ve Fatih Coşkun, Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muhammet Karaçay, Denizli Yeni Medya Yayıncıları Dernek Başkanı Serkan Urgancı ve çok sayıda gazeteci katıldı. Başkan Doğan, “Toplumsal menfaati düşünen, kişi hak ve hürriyetini savunan, zaman gözetmeksizin fedakârca çalışan değerli basın mensubu arkadaşlarımızın ülkemize ve demokrasimize katkısı çok büyük. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların doğru bilgiye sizlerin sayesinde ulaşabiliyor” dedi.

“DEVLET İLE VATANDAŞ ARASINDA KÖRPÜ VAZİFESİ GÖRÜYORSUNUZ”

Basın mensuplarının görevinin ve sorumluluğunun çok büyük olduğunu belirten Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “2. Meşrutiyet ile birlikte, 24 Temmuz 1908 yılında basındaki sansürün kaldırılmasıyla 24 Temmuz ‘Basın Bayramı’ olarak kutlanıyor. Sansürsüz, hiçbir baskı altında kalmayan, düşündüğünü yazan siz değerli basın mensupları ile bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. Bilim çağında, teknolojinin ve internetin hızlı kullanımıyla birlikte sizler devlet ile vatandaş arasında köprü vazifesi görüyorsunuz. Göreviniz ve sorumluluğunuz çok büyük. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Basın milletin müşterek sesidir’ diyerek görevinizin ne kadar ulvi olduğunu, sorumluluğunuzun ne kadar ağır olduğunu, bir kez daha belirtmiştir” diye konuştu.

“SİZLERİN HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ”

Başkan Doğan, işini doğru yapan, bilgiyi soran, haberi sorgulayan, özgürce davranan basın mensuplarının her zaman yanında olacaklarını belirtti. Doğan, “Sizler yaşadığımız ilin, içenin ekonomik anlamda refahına, sosyal ve kültürel anlamda gelişmesine katkı sağlayan, bizlerle dayanışma içerisinde olan, bu ilçeyi ve şehri daha güzel hale getirmemizi sağlayan çalışma arkadaşlarımızsınız. Bu anlamda bizler de sizlerin her zaman yanınızda olacağımıza söz veriyoruz. İşini doğru yapan, bilgiyi soran, haberi sorgulayan, özgürce davranan bütün basın mensubu arkadaşlarımızın Merkezefendi Belediyesi ve Merkezefendi Belediye Başkanı olarak arkasında olacağız” dedi.

“ÜLKEMİZDEKİ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DURUMU ÇOK FARKLI”

Gazetecilerin daha rahat, daha özgür ortamda çalışabilmeleri için yasal ve çağdaş düzenlemelerin gerektiğini söyleyen Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Basının sıkıntılarını biliyoruz. Dünyada basın özgürlüğü hiç tartışılmıyorken, gazetecilere ve basın mensuplarına verilen değer ortadayken ülkemizdeki durum ise çok farlı. Düşündüğünü yazabilen basın mensubu arkadaşlarımızın daha rahat, daha özgür ortamda çalışabilmeleri için yasal ve çağdaş düzenlemelerin bir an önce yapılması gerekmektedir. Bizler de bu anlamda elimizden geleni yapmaya hazırız. 15 aydır birlikte çalışıyoruz. Yazacaksınız, farklı düşüneceğiz, yaptığımız çalışmalara, eylemlere ve söylemlere farklı bakacasınız, eleştireceksiniz. Bunlar basının güzelliğidir, bizlere katkı sağlamasıdır. Saygımız sonsuz. Haberde bizim de bir fikrimizi, bizim de bir yorumumuzu almanız bizim için çok önemli. Katkılarınız için hepinize teşekkür ediyor, Basın Bayramınızı kutluyorum” dedi.

“KADIN ÇOCUK YAŞAM MERKEZLERİNİN SAYISI ARTACAK”

Merkezefendi Belediyesi tarafından art arda açılan Kadın Çocuk Yaşam Merkezlerinin sayısının ilerleyen süreçte ne olacağının sorulması üzerine Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Özellikle dezavantajlı mahallelerimizde Kadın Çocuk Yaşam Merkezlerimizi açıyoruz. Kadın istihdamını arttırmak, çocukların doğru ve düzgün, güvenilir ellerde eğitim almasını sağlamak için bu merkezlerimizi ilçemize kazandırıyoruz. Hizmet veren 5 merkezimiz var. Buralara kayıtlarımız çok güzel sayılara ulaştı. Anneler, babalar ve çocuklar çok mutlu. Pandemi döneminde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle hemşerilerimiz aile ekonomisi anlamında bir kısıtlamaya gitti. Bu dönemde hizmet, hemşerilerimizin ayağına gidecek. Mahallelerin ihtiyaçları kapsamında olan programlarla yola çıktık. Çocukların mutluluğu ve eğitimi bizler için önemli. Diğer mahallelerimizden de bu merkezler için birçok talep alıyoruz. Kadın Çocuk Yaşam Merkezlerinin sayısını ilçemizde artıracağız. Kurslarımızı çeşitlendireceğiz” diye konuştu.

“KADIN CİNAYETLERİNİN EN BÜYÜK SEBEBİ EĞİTİMSİZLİK”

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muhammet Karaçay’ın kadın cinayetleri ile ilgili sorusuna Başkan Doğan, “Kadın cinayetleri maalesef ülkemizde son 18, 19 senede büyük bir artış var. İstanbul Sözleşmesi bir taraftan kaldırılmak isteniyor. Tabi bizler İstanbul Sözleşmesi’nin sonuna kadar arkasındayız, savunucusuyuz. Niye kadın cinayetleri arttı, niye kadın itibarsızlaştırılıyor? Öncelikle bunu sorgulamamız gerekiyor. Hala daha siyaset erkek eliyle ve diliyle yapılıyor. Büyük bir mücadele var. İktidar tarafından eğer kadının oturmasına, kaç çocuk dünyaya getireceğine, nerede çalışacağına, gülüşüne karışırsanız eşi, babası, erkek kardeşi de kendisinde kadına karşı fiziksel, sözlü ve manevi şiddeti hak görür. İki gün önce Muğla’da bir kadın vahşice katledildi. Bu anlamda cezaların yetersizliği ve caydırıcılığı ayrı bir konu. Ailelere verilen eğitim, erkek çocuklarına verilen eğitim bu anlamda çok önemli. Bizler de açacağımız merkezlerimizde, kreşlerimizde kız ve erkek çocukları arasındaki eşitliği göstererek, onların birlikte yaşam sürmelerini sağlayarak, ailelerle birlikte katılımlı bir şekilde bu konularda eğitim vereceğiz. Cinayetlerin en büyük sebebi, eğitimsizlik ve bazılarının kadını itibarsızlaştırmaya çalışmasıdır. Hangi siyasi görüşte olursa olsun, kadının değeri ve bu değeri hissetmesi çok önemli. Bütün kadınların haklarını aramakta birlik olması gerektiğini düşünüyorum. Bizler Merkezefendi’de bunu tesis etmeye çalışıyoruz. Açmış olduğumuz merkezlere belli zamanlarda hukukçularımız, rehberlik ve psikolojik danışmanlarımız giderek kadınlarımıza destek verecekler. Merkezefendi Belediyesi olarak sıkıntı yaşayan kadınlarımıza hukuki destek vereceğiz. Merkezefendimizden başlayarak Denizlimize ve tüm Türkiye’ye örnek bir ilçe oluruz. Bu anlamda basının katkısı çok büyük” dedi.

“HEM MADDİ HEM MANEVİ ANLAMDA GEREKENİ YAPACAĞIZ”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan’a kadınlara verilecek olan hukuki sürecin nasıl olacağı soruldu. Başkan Doğan, “Şiddete uğramış, ekonomik sebeplerden dolayı dava açamayan, hukuki süreci yönetemeyen kadınlarımızı bilgilendireceğiz ve onların sonuna kadar yanında olacağız. Baro’dan da destek alacağız. Sadece şiddet konusunda değil uzaklaştırma, velayet, mal paylaşımı, nafaka davalarında hem hukuki destek anlamında hem de yol gösterme anlamında Denizli Barosu’yla paydaş olacağız, kadınların yanında olacağız. Çünkü yargı harçları çok yüksek. Kadının ekonomik durumu iyi değilse, kadının kendi ailesinden de onu destekleyen bir tavır gelmiyorsa işi çok zor. Hem maddi hem manevi anlamda gerekeni yapacağız. Göreve geldiğimiz günden itibaren kadın istihdamını artırmak istiyoruz. Belediyemizin de bütçesi, imkanları ve sınırları belli. Kadın Kooperatifi’ni açtık. Burada 25 kadın arkadaşımız çalışıyor. 6 ay kadar hepsi kooperatifçilik anlamında kurslar, eğitimler aldılar. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den destek aldık. Çalışan arkadaşlarımız kooperatife paydaşlar, hepsi çok mutlular. Burada kazandıkları onlar için bir nefes oluyor. Bu kadınlarımızı seçerken ihtiyacı olan, el becerisi olan, tarafsız bir şekilde gerçekleştirdik. Bu dönemde kadınlarımıza ve çocuklarımıza çok büyük desteğimiz olacak” diye konuştu.

Bir cevap yazın