EVET BİR YILIN DAHA SONUNA VE YENİ BİR YILINDA BAŞLANGIÇ DÖNEMİNE GELDİK

Her yıl bu dönemlerde ben de çoğumuz gibi geçecek yılın muhasebesini ve yeni gelen yılla ilgili umutlarımı, hayallerimi, beklentilerimi gözden geçiririm. Esasında değişenin sadece takvim yaprakları ya da rakamlar olmadığını düşünüyorum. Ama sadece yeni yılında,  bizlere bir anda mutluluk, iyilik, şans getirmeyeceğinin de farkındayım. Hani her yeni yılın ilk sabahında yapılan o espri gibi ; nerede para, aşk, mutluluk???

Yeni yılın yani 2020’nin bir önceki yıldan farklı olabilmesi için öncelikle bizim bazı şeyleri farklı yapmamız gerekiyor. Dünyanı değiştirmenin tek yolunun kendini değiştirmek gerçeğinden yola çıkarak biz neleri değiştirmeliyiz, neleri farklı yapmalıyız ya da neleri hayatımıza eklemeliyiz onlara bakalım istedim bu yazımda.

Yeni yılın sembolik olarak da yeni başlangıçlar yeni kararlar için en uygun zaman olduğunu düşünüyorum. Umut etmek, umut tazelemek için en ideal zamanlar bence. Yaşam olduğu,  yani nefes aldığımız müddetçe umut etmek için sebebimiz olduğuna inananlardanım. 2019’da kayıplar, hayal kırıklıkları, acılar, terk edilişler yaşamış olsak da hem de. .

Tam da burada üstad Nietzsche’nin o muhteşem dizeleri geliyor aklıma;

‘’Öyle bir hayat yaşıyorum ki,

Cenneti de gördüm cehennemi de.

Öyle bir aşk yaşadım ki,

Tutkuyu da gördüm, pes etmeyi de.

Bazıları seyrederken hayatı en önden,

Kendime bir sahne buldum oynadım.

Öyle bir rol vermişler ki,

Okudum, okudum anlamadım.

Kendi kendime konuştum bazen evimde,

Hem kızdım hem güldüm halime,

Sonra dedim ki ‘söz ver kendine’

Denizleri seviyorsan dalgaları da seveceksin,

Sevilmek istiyorsan, önce sevilmeyi bileceksin,

Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin.

Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin.

Öyle bir hayat yaşadım ki,

Son yolculukları erken tanıdım

Öyle çok değerliymiş ki zaman,

Hep acele etmem bundan, anladım. . ’’

Evet,  hayatı seyretmeden, yalnızca yeni gelen yıllardan her güzelliğin geleceği beklentisine girmeden,  kişi öncelikle bu mutluluğu hak etmek için neler yapmalı, neleri değiştirmelidir?

Şunu unutmayalım dostlar. Mutluluk,  bize kendiliğinden sunulan, karşılıksız verilen ya da bağışlanan bir durum değildir. Bunu elde edebilmek ve de koruyabilmek için çaba içinde olmak gerekir. Yaşamına kalıcı bir

‘’iyilik hali’’ kazandırmak isteyenlere maddeler halinde tavsiyelerimi sıralayayım;

n Öncelikle hayatın sadece seçimlerden oluştuğunu fark etmek gerekir. Hayatın seçimlerden oluştuğunu kavramak; varlığı belki yıllar sonra fark edilebilecek bir kumbarada daha az KEŞKE biriktirmek demektir. Seçim yapmak sorumluluk almak demektir. Sorumluluğu sahiplenmek ;yenilen yemeğin hesabını da ödemeye benzer. Çünkü olaylar kişinin başına gelmez, kötü şeyler hep kişiyi bulmaz, kötü şeylere yol açan seçimleri kişi kendisi yapar. Daha başka bir ifadeyle kişinin başına gelebilecek kötü olaylarla ilgili yapabileceği yani neyin ne zaman başına geleceğini bilmesi mümkün değildir. Fakat başına gelen bu durumlara karşı nasıl bir duruş, tavır ya da tepki vereceği kişinin elindedir, kişinin seçimlerine bağlıdır. Hiç seçim yapmamak, beklemek, olayları akışına bırakmak bile seçimdir, seçim yapmamayı seçmektir. Sonuç olarak, sorumluluğu kabul etmeden, kişi kendini geliştirip ileri gidemez, kendi varoluşunu

yaşayamaz. Kişinin kabul ettiği sorumluluk derecesinde hayatının üzerinde kontrolü vardır.

n Kendinizi koşulsuz, amasız, olduğu gibi kabul edin. Evet bu yaşınıza kadar hatalar, yanlışlar, beceriksizlikler yapmış olabilirsiniz. Bunların hayat yolunda olabileceğini kabullenin. Kendinizi sürekli suçlayarak, aşağılayarak ya da sürekli mağdur gibi göstererek mutlu olamazsınız. Yeni yıla bu şekilde girerseniz sonu da aynı geçmiş yıllar gibi olur. Hatalarınızdan ders alın ama geçmişe de takılmayın. Sürekli ‘keşke’ deyip durmayın. Yoksa üretkenliğinizi düşürür ve mutlu olamazsınız.

n Her şeye rağmen daha fazla gülün, gülümseyin. 2020’yi kendi adınıza gülümseme rekoru kıracağınız yıl ilan edin ve kırın o rekoru. Gülümsemek sihirlidir. Hem kendi içinize hem de çevrenize ışık saçar, daha fazla doyum elde etmiş olursunuz. Hem de bedava yahu. .

n Sahip olduklarınızı daha çok sevin, onlara daha çok sahip çıkın. Sahip olduklarınızla mutlu olun. Sürekli başkalarının neye sahip olduğuna bakarak hayatınızı karartmayın. .

n Olaylar geçicidir, bunu unutmayın. Özellikle de kötü olayların ardından bunu daha çok hatırlayın. Şöyle bir geri dönüp bakın yıllar öncesine. Geçmez dediğiniz neler gelmiş geçmiş. . Zamanın en iyi ilaç olduğunu hatırlayın ve bunun için kendinize zaman tanıyın. .

n İyimser olun, iyi düşünün. İyi düşünen iyi hisseder. İyimser olmak demek gerçeklerden uzak olmak demek değildir. Kötümser düşünmek, kötü sonuçlar almayı önceden kabullenmek demektir. 2020’yi iyimserlik yılı ilan edin. .

n Yeni görüş ve düşüncelere daha açık olun. Evet prensipli olmak, bir duruş sahibi olmak önemlidir. Ama prensipli olacam diye uzlaşmaz, aksi, inatçı biri olup çıkmayın. Bazı durumlarda esnemeyi bilin. Esneme becerisi mutlu olmayı kolaylaştırır ve çatışmaları azaltır. Yeni yılda esneyin biraz daha, korkmayın. .

n Yeni yılda daha az tv seyredin, daha az telefona bakın ve daha çok okuyun. Okumak, görüş açınızı genişletecek, olaylara değişik açılardan bakmayı öğretecektir. Seçeneklerinizin çokluğunu  görerek kendinize yeni çözüm yolları oluşturabileceksiniz. Mutsuzluğun kaderiniz olmadığını daha iyi anlayacaksınız. .

n İşinize sahip çıkın, işinizi daha çok sevin. Evet belki de hayalinizdeki işte değilsiniz. Ama yaptığınız işi kendinize yarar ve olumlu bir biçimde kullanır ya da görürseniz daha mutlu olursunuz. Bir amacının olduğu duygusu insanı mutlu eder. Mutlaka sizin yerinizde olmayı isteyen birilerinin olduğunu hatırlayın. .

n Aile’ye önem verin. Ailenizle daha çok vakit geçirin. Bunun için fırsatlar yaratın. Ailesinde yani kalesinde mutlu ve huzurlu olan bir kişi dışarıda  daha güçlü, daha mutlu ve daha güvenlidir. .

n Gücünüz yettiğince yardıma gereksinimi olan kişilere, canlılara yardım etmeye çalışın. Kendini iyi hissetmenin güzel yollarından biri de başkalarını iyi hissettirmektir. .

n Yeni yılda daha çok egzersiz yapın. Eğer yoksa, mutlaka hayatınıza sporu katın. Günde 20 dakika dahi olsa hayatınızın bir parçası haline getirin. Egzersiz yapmak mutlu hissettirir. Stresli durumlara karşı daha dayanıklı hale gelirsiniz. . 2020’de 10 bin değilse dahi en az 5 bin adım hedefiyle ilerleyin. .

n Karar verin ve mutlaka kurtulun sigaradan. Hayatınızı, sevdiklerinizi zehirlemekten vazgeçin. Keyif almak için çok daha sağlıklı ve doyum verici şeyler olduğunu unutmayın. . 2020’de sağlıkla nefes almanın keyfine siz de varın. .

n Bir hobiniz, eğlenceniz mutlaka olsun. Ayda 1 kez dahi olsa bu hobiye zaman ayırın. Anlamlı bulunan ve zevk alınan etkinlikler içinde olmak kişinin doyumunu artırır.

n İlişkinize, evliliğinize önem verin. Sevdiğinize daha çok zaman ayırın. Geçmişteki olumsuzlukları bir kenara bırakın. İlginizi, sevginizi, şefkatinizi artırın. İyi ilişki içinde olmak mutlu olmanın en önemli koşullarındandır. Böyle gelmiş böyle gider demeyin. Tekrardan deneyin, gerekirse bir uzmandan destek alın. Herkesin mutlu olmaya hakkı ve ihtiyacı olduğunu unutmayın. .  Sevip, sevilelim. . Bu dünya kimseye kalmıyor çünkü. Sevdiğinizle suçlamadan konuşun ve onu dinlerken anlamaya çalışın. Haklı olmanın değil mutlu olmanın peşinde koşun. . Savaşmayın, sevişin. . .

n Affedin. . Evet yeni yılda daha çok affedin. . Affetmenin özgürlük olduğunu fark edin. Kişi zamanı boşa harcamamak ve geçmişi bırakmak için affetmelidir. Affetmek demek bize yapılanları hak ettiğimiz anlamına gelmez. Biz kendi özgürlüğümüz, ruhumuzun iyi olması için affetmeliyiz. Ve en başta kendimizi affetmeyi unutmamalıyız. .

Evet dostlarım sizlerinde mutlaka bunlara ekleyecekleriniz vardır. Şunu unutmayalım. Kara bulutlar sarsa da bazen etrafımızı, yüreğimizde tekrardan sımsıcak bir güneşin açmasına hiçbir şey engel olamaz. Her karanlık gecenin sonunda mutlaka güneş açar çünkü. Yeter ki umudumuz daim olsun. Şu fani dünyadan geldik geçeceğiz bir gün. Bari bu yolculuk daha huzurlu, daha mutlu, daha doyumlu olsun.

Halil Cibran’ın dediği gibi;’’Ben bir yolcu ve aynı zamanda bir denizciyim.

Her sabah yeni bir tepe keşfederim ruhumda. ’’Yeni keşiflere yelken açın 2020’de. .

Her şey gönlünüzce olsun, mutlu seneler, sevgiyle kalın..

Bir cevap yazın