ÖZKAN UĞUR’A HÜZÜNLÜ VEDA

Türk pop ve rock müziğinin efsane grubu MFÖ’nün üyelerinden Özkan Uğur hayatını kaybetti. 8 Temmuz Cumartesi günü aramızdan ayrılan Uğur, 12 Temmuz Çarşamba günü AKM’de düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Cenazesinde gözyaşları sel olan Uğur, sevenlerinin gönlünde taht kurmayı başarmıştı. Cenaze töreninde konuşma yapan dostu ve grup arkadaşı Mazhar Alanson konuşmakta epey güçlük çekti. Uzun yıllardır mücadele ettiği lenf kanserinin nüksetmesi sonucu hayatını kaybeden usta sanatçı, Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi. Güçlü sesi, sempatik kişiliği ile bir döneme damga vuran Özkan Uğur, müzik kariyerinin yanı sıra pek çok dizide ve sinema filminde de rol almıştı.  

BİR İSTANBUL BEYEFENDİSİ

Özkan Uğur doğma büyüme İstanbullu’dur. Zira 17 Ekim 1953 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini açmış; 8 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir. Özkan Uğur’un babası Hurşit Uğur, Şehir Hatları’nda çarkçıbaşı olarak çalışmaktaydı. Ailenin beşinci çocuğu olan Uğur, Reşat Nuri Güntekin İlkokulu’nda okurken mandolin ile tanışır. Fenerbahçe Lisesi’nde okurken müzik sevdası ağır basar. İlk olarak “Atomikler” adında amatör bir grup kurup, dönemin popüler şarkılarını yorumladılar.

MFÖ YILLARI

1980’lerin başında Özkan Uğur, Mazhar Alanson ve Fuat Güner, ünlü isimlerin arkasında çalıp para biriktirdiler. 1980-1983 tarihleri arasında Fuat Güner’le birlikte, Ferhan Şensoy’un “Şahları da Vururlar” ve “Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı” adlı oyunlarında müzisyen ve oyuncu olarak yer aldı. 1984 yılında MFÖ olarak ilk albümleri Ele Güne Karşı Yapayalnız ile şöhreti yakaladılar. 1985 yılında Diday Diday Day ve 1988 yılında Sufi şarkısı ile olmak üzere iki kez Türkiye’yi Eurovision’da temsil etmiştir. Özkan Uğur, MFÖ’de bas gitar çalarken, aynı anda inanılmaz zor derecedeki vokalleri tenor ses rengi ile başarıyla icra etmektedir. Ayrıca sanatçının hiçbir anlama gelmeyen sözlerle yaptığı şarkılar bulunmaktadır. Yayınladıkları birçok şarkıda besteciliğiyle dikkat çekti. “Lay Lili Lili Lay”, “Mecburen”, “No Problem”, “New York Sokaklarında” gibi şarkıların bestesinde yer almış, “Hep Aynı” şarkısının bas performansıyla dikkat çekmiştir. “Bazen”, “Amanın Aman”, “O Neydi O” gibi bestelerinin vokalinde de yer almıştır. “Ali Desidero” ve “İdare Edip Gidiyoruz” şarkılarında ses rengini değiştirerek vokalle düet yapmıştır.

SİNEMA HAYATI

1996 yılında Yavuz Turgul’un yönettiği, Şener Şen ve Uğur Yücel’in başrollerini paylaştığı Eşkıya filminde rol almıştır. 1998-2001 yılları arasında Atv’de yayınlanan İkinci Bahar dizisinde zabıta rolünde oynamıştır. Atv’de yayınlanan Ağırlığınca Altın yarışmasını sunmuştur. Komser Şekspir filminde oynamıştır. Atv’de yayınlanmış olan Yeter Anne dizisinde anne rolündeki Suna Pekuysal’ın oğlunu canlandırmıştır. Show TV’de yayımlanan Alacakaranlık adlı dizide Bedir Büyükdereci rolünü canlandırmıştır. Cennet Mahallesi dizisinde Beter Ali rolünü canlandırmıştır. G.O.R.A. filminde Garavel rolünde oynamıştır. A.R.O.G. filminde ise Dimi rolünde oynamıştır. 2009 yapımı olan Yahşi Batı filminde de Kızılderili şefi Kızılkayalar rolüyle beyazperdede Cem Yılmaz’a eşlik etmiştir. 2010 yılında yayımlanmaya başlayan Türk Malı dizisinde oynamıştır. 2014 yılında Pek Yakında filminde Ejder rolüyle beyazperdeye bir kez daha çıkmıştır. 2019 yılında Karakomik Filmler Kaçamak’ta İbrahim, 2020 yılındaysa Karakomik Filmler 2: Deli’de Tuncay Uğurlu karakterine hayat vermiştir.

ÖZEL HAYATI

1989 yılında Aysun Aslan ile evlenen Özkan Uğur’un Alişan adında bir oğlu bulunmaktadır.

Bir cevap yazın