YALÇIN MENTEŞ’İ KAYBETTİK

Sanat camiasından acı haberler gelmeye devam ediyor. Bir döneme damgasını vuran ünlü sanatçı Yalçın Menteş, bir süredir tedavi gördüğü hastanede 7 Şubat Perşembe günü vefat etti. Ekranların sevilen yüzlerinden biri olan usta sanatçı bir süredir ciddi sağlık sorunları yaşıyordu. Diyabet ve akciğer kanseri tedavisi gören sanatçının sağ bacağı ağır şeker hastalığı nedeniyle 2013 yılında kesilmişti. Sağlık sorunları nedeniyle sanat hayatınaara vermek zorunda kalan Menteş, solunum yetmezliği şikayetiyle kaldırıldığı hastanenin yoğun bakım servisinde 12 gün yaşam mücadelesi verdi. Yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan ünlü sanatçı 7 Şubat tarihinde aramızdan ayrıldı. Yalçın Menteş 59 yaşındaydı.

“TATLI KAÇIK” SAFFET

Yalçın Menteş sanat hayatı boyunca pek çok karaktere hayat verdi ancak belkide onu en çok “Tatlı Kaçıklar” dizisinde canlandırdığı “Saffet” karekteriyle sevdik.

YALÇIN MENTEŞ KİMDİR?

Yalçın Menteş, 1 Nisan 1960’ta İzmir’in Tire ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. Liseyi bitirdikten sonra tiyatroya, 1977 yılında Turgut Özakman’ın “Darılmaca Yok” adlı oyunuyla başladı. 1999’da Star TV’de yayınlanan “Çarli” ve başrollerini Mehmet Ali Erbil ile paylaştığı “Tatlı Kaçıklar” adlı diziyle televizyon ekranlarında şöhreti yakaladı. Yalçın Menteş, Production Reklam Ajansı’nı kurdu. Bir ara İzmir’deki halasının yanında muhasebecilik de yaptı. 1983’te İzmir’de 45 kişilik kadrosuyla bir cep tiyatrosu kurdu. 1987’de tiyatro çalışmalarını daha rahat sürdürebilmek için İstanbul’a yerleşti. TRT’deki bazı programlara küçük güldürü bölümleri hazırlayan Yalçın Menteş, ATV’de yayınlanan “Tatlı Kaçıklar” dizisindeki Saffet rolüyle milyonların sevgilisi haline geldi.

1995’te “Dikkat Yalçın Menteş” adlı tek kişilik oyununu sahneledi. Türk Büyükleri Ansiklopedisi’nden esinlenen Yalçın Menteş, “100 Ünlü Yüz” adlı oyunuyla Türkiye gündemindeki kişileri sahneye taşıdı. “Charlie” isimli bir maymunla stand up gösterileri de yapan ünlü sanatçı “Akasya Durağı” dizisinde de rol aldı.

FİLMOGRAFİSİ

Tatlı Kaçıklar

Yalancı Yarim

Cennet Mahallesi

Çarli Hırsız

Yalancı Romantik

Sevda Tepesi

Akasya Durağı

Doksanlar

Bir cevap yazın